Share:
 

Round Highlights

WDCA CompetitionsRep / Carnival Teams
Season Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
79 David Sharpe Drouin Cricket Club Inc Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Yarragon Cricket Club Inc.
72* LUKE KEMMIAK Garfield-Tynong Cricket Club Division 62 1 Longwarry
68* Wayne Danks Garfield-Tynong Cricket Club Division 4 Warragul Country Club3 1 Drouin Cricket Club Inc
64* Tim Rasmussen Drouin Cricket Club Inc Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Yarragon Cricket Club Inc.
64 Barry L Coster Hallora Cricket Club Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Garfield-Tynong Cricket Club
64* Michael Paez Drouin Cricket Club Inc Division 52 1 Neerim District Cricket Club Inc
62 Clint S Osseweyer Drouin Cricket Club Inc Division 4 Warragul Country Club3 1 Garfield-Tynong Cricket Club
61* Pete Davidson Garfield-Tynong Cricket Club Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Hallora Cricket Club
61* Nick Powell Buln Buln Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Western Park
60* Gamini C Kumara Yarragon Cricket Club Inc. Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Drouin Cricket Club Inc

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/6 Callum M Stewart Buln Buln Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Western Park
5/20 Robert Ballingall Ellinbank Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Drouin Cricket Club Inc
5/23 Duncan Hamilton Iona Division 62 1 Ellinbank
4/4 Steve Nippers Western Park Division 52 1 Yarragon Cricket Club Inc.
4/4 Glenn D Barnes Buln Buln Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Western Park
4/14 Jake R Borsato Yarragon Cricket Club Inc. Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Jindivick Cricket Club
4/14 Stewart Palmer Ellinbank Division 62 1 Iona
4/25 Jordan Charleston Iona Division 62 1 Ellinbank
4/25 Michael Taylor Iona Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Jindivick Cricket Club
4/26 Jim A Sandman Drouin Cricket Club Inc Division 4 Warragul Country Club3 1 Garfield-Tynong Cricket Club
4/26 Hayden Beca Neerim District Cricket Club Inc Division 52 1 Drouin Cricket Club Inc
4/27 Tyler McMillan Bunyip Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Neerim District Cricket Club Inc
4/33 Thomas Wyatt Drouin Cricket Club Inc Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Ellinbank
4/36 Jedd Serong Longwarry Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Drouin Cricket Club Inc

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
31 Ben Shelton Warragul Under 16 Nicho's InterSport Competition1 1 Buln Buln
103Gary Charleston Iona Division 62 1 Ellinbank
30 Alby Mathews Hallora Cricket Club Division 52 1 Bunyip
30 Rylie Morton Warragul Division 4 Warragul Country Club3 1 Buln Buln
30 Shane G Tribe Garfield-Tynong Cricket Club Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Hallora Cricket Club
30 Jack M Armour Buln Buln Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Western Park
30 Steven Austen Drouin Cricket Club Inc Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Ellinbank
30 Benjamin A Laffy Western Park Division 52 1 Yarragon Cricket Club Inc.
21 Daniel Helmore Bunyip Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Neerim District Cricket Club Inc
21 Gary Helmore Bunyip Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Neerim District Cricket Club Inc
21 Steve Pearse Buln Buln Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Western Park
111Aaron Larkman Jindivick Cricket Club Division 4 Warragul Country Club3 1 Iona

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
10/219 Drouin Division 4 Warragul Country Club3 1 Garfield-Tynong
10/202 Buln Buln Under 16 Nicho's InterSport Competition1 1 Warragul
3/201 Drouin Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Yarragon
4/195 Longwarry Division 62 1 Garfield-Tynong
1/194 Hallora Under 14 Warragul Country Club1 1 Yarragon
6/187 Bunyip Under 16 Nicho's InterSport Competition1 1 Jindivick
2/178 Garfield-Tynong Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Hallora
8/177 Garfield-Tynong Division 62 1 Longwarry
10/173 Buln Buln Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Western Park
5/172 Hallora Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Garfield-Tynong

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
138* M Dibsdale-T Hankin Neerim District Division 52 1 Drouin
93* J Ward-A Lockett Neerim District Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Bunyip
92* P Davidson-SG Tribe Garfield-Tynong Division 2 Warragul Sporting & Social Club3 1 Hallora
91 A Parker-G Bone Iona Division 4 Warragul Country Club3 1 Jindivick
87* ZF Harper-S Michie Bunyip Under 16 Nicho's InterSport Competition1 1 Jindivick
84 D Sharpe-T Rasmussen Drouin Division 1 Nicho's InterSports Competition3 1 Yarragon
83 J Symes-G Hill Buln Buln Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Western Park
82 J Carroll-N Dyt Warragul Division 4 Warragul Country Club3 1 Buln Buln
82 J Jarred-S Barwick Drouin Division 4 Warragul Country Club3 1 Garfield-Tynong
76 C Pallot-M Pandolfo Ellinbank Division 3 Drouin & District Community Bank3 1 Drouin

Events